Wigilia w profesorskim gronie. Czas refleksji i wspomnień

spotkanie opłatkowe władz uczelni z profesorami seniorami
Spotkanie opłatkowe władz rektorskich z profesorami – seniorami to już przedświąteczna tradycja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Tym razem również nie brakowało wspomnień i miłej atmosfery.

W tym roku (15.12.) przy wigilijnym stole zebrało się ok. 70 profesorów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jako pierwszy świąteczne życzenia złożył prof. Ryszard Górecki – rektor UWM, który zapewniał, że nie byłoby dzisiejszych sukcesów uczelni, gdyby nie wspaniała kadra profesorska. Jego Magnificencja życzył gościom dalszego dobrego życia, ale przede wszystkim zdrowia.

Minutą ciszy uczczono tych pracowników Uniwersytetu, którzy zmarli w ubiegłym roku. W okresie od 01.11.2017 r. do 31.10.2018 r. odeszło od nas 12 profesorów, m.in.: prof. Grzegorz Białuński – prorektor ds. kadr Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Wojciech Budzyński z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, prof. Janusz Hochleitner z Wydziału Humanistycznego czy prof. Mirosław Łuczyński z Wydziału Nauk o Środowisku.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania podzieli się opłatkiem i degustowali potrawy wigilijne. W miłej atmosferze słuchano kolęd wykonywanych przez Zespół Pieśni i Tańca ,,Kortowo”. Nie zabrakło także upominków. Goście otrzymali kalendarz uniwersytecki, książkę prof. Tadeusza Krzymowskiego oraz słodkie niespodzianki.

Wigilijne spotkanie to dla profesorów także czas wspomnień, m.in. lat, kiedy pracowali na uniwersytecie. Prof. Eulalia Borowska w latach (1968-2016) była nauczycielem akademickim na Wydziale Nauki o Żywności. Uważa, że wybrała właściwy zawód, a czas swojej pracy wspomina bardzo dobrze. Na pytanie, jak przez te lata zmieniło się Kortowo, odpowiada jednoznacznie - Można dostrzec dużą zmianę wizualną, jednak klimat i atmosfera wciąż jest taka sama. Z kolei prof. Krystyna Stasiewicz na Wydziale Humanistycznym pracowała od 1970 r., a na emeryturę przeszła dopiero kilka miesięcy temu. Lata doświadczenia w pracy ze studentami utwierdziły ją w przekonaniu, że miasteczko akademickie jest piękne, a jeśli student zna swoje obowiązki i wie po co tutaj przyszedł to warunki do studiowania ma bardzo dobre.

- Byłem jednym z założycieli uniwersytetu, a więc należałem do grona osób zaangażowanych w dyskusję nad przyszłością uniwersytetu, kiedy nie było jeszcze wiadomo, czy on powstanie. Dziś składa się z 17 wydziałów, dużo się zmieniło, ale są to zmiany na lepsze – podsumowuje  prof. Tadeusz Iwiński z Wydziału Nauk Społecznych.

Wioleta Wróbel, studentka