Wiedza o przestępczości dała jej zwycięstwo

Zwycieżczyni konkursu - Karolina Lemka
Przeciwdziałanie korupcji w sektorze bankowym, działalność parabanków czy cyberprzestępczość to tylko niektóre zagadnienia, z którymi musieli zmierzyć się finaliści konkursu wiedzy z kryminologii.

Była to już XI edycja konkursu i dotyczyła szeroko rozumianej przestępczości gospodarczej. Finał odbył się 25 stycznia w Centrum Konferencyjnym UWM.

- Konkurs składał się z dwóch etapów. Do pierwszego - części pisemnej mogli przystąpić wszyscy studenci, którzy w danym roku mieli przedmiot kryminologia. Byli to studenci prawa, administracji oraz bezpieczeństwa wewnętrznego. Z nich wyłoniliśmy 12 najlepszych – wyjaśnia dr Monika Kotowska, adiunkt w Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej.

Podczas finału uczestnicy konkursu wylosowali zagadnienia, o których musieli opowiedzieć w ciągu 7 minut. Każdy z nich miał też chwilę, aby się przygotować do wystąpienia. Jury, a także koledzy i koleżanki finalistów mogli posłuchać m.in. jak przeciwdziałać korupcji w sektorze bankowym, na czym polega cyberprzestępczość i jak uchronić nasze oszczędności na koncie bankowym przed kradzieżą oraz jak wygląda przestępczość przeciw interesom finansowym Unii Europejskiej.

Z tym ostatnim pytaniem zmierzyła się Karolina Lemka, studentka II roku prawa (na zdj.). Odpowiadała jako ostatnia i wygrała konkurs.

- Pytanie bardzo przypadło mi do gustu. Dużo czasu spędziłam nad sprawozdaniem finansowym za rok 2016 i bardzo zaciekawił mnie ten temat. Cała analiza tego sprawozdania i jego interpretacja sprawiły mi dużo satysfakcji. Wszystkie dane statystyczne, które musiałam wymienić doskonale znałam. Przed każdym takim wystąpieniem jest lekki stres, ale komisja była bardzo przyjazna i publiczność znajoma, dlatego nie było aż tak źle – mówi zwyciężczyni konkursu Karolina Lemka.

Jury konkursu oceniało nie tylko treści referowane przez studentów, ale również sposób ich wypowiedzi.

- Zawód prawnika wymaga dobrej prezentacji i lekkości wypowiedzi. Byłam pełna podziwu dla naszych studentów, ponieważ każde wystąpienie publiczne wiąże się z ogromnym stresem. W konkursie startowali studenci II roku, wiec jeszcze kilka lat ciężkiej pracy przed nimi, ale widać było, że bardzo dobrze przygotowali się merytorycznie i jestem z nich dumna – podkreśla dr Monika Kotowska.

W komisji oceniającej znaleźli się także: Olgierd Dąbrowski-Żegalski, Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie ds. karnych, Daniel Brodowski, prokuratorrRejonowy Olsztyn-Południe i Bartłomiej Gadecki, prokurator rejonowy Olsztyn-Północ.

- Pierwszy raz biorę udział w takim konkursie jako członek jury. Byłem pod dużym wrażeniem wiedzy uczestników. Sam się wielu ciekawych rzeczy dowiedziałem i jestem pewien, że przydadzą mi się one w pracy – mówi Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Zwyciężczyni konkursu przyznaje, że nie spodziewała się wygranej. Typowała Krystiana Kozikowskiego, który zajął II miejsce.

- To mój kolega z grupy, który wygrywa wszystkie konkursy. Zawsze jest między nami mała rywalizacja, ale także się wspieramy – śmieje się Karolina. – Wiedziałam, że wszyscy będziemy bardzo dobrze przygotowani, chociaż rozpoczyna się sesja i tego czasu na przygotowanie wcale nie było aż tak dużo. Myślę jednak, że uczestnictwo w wykładach prof. Wiesława Pływaczewskiego dało nam ogromną wiedzę – dodaje Karolina.

W konkursie wyróżniona została Ewelina Konopka. III miejsce zajęła Agnieszka Kostrzewska, a II Krystian Kozikowski.

Organizatorami XI Edycji Konkursu Wiedzy z Kryminologii była Katedra Kryminologii i Polityki Kryminalnej oraz Studenckie Koło Naukowe Kryminologii „Vestigium".

syla