UWM na Olsztyn Green Festival

Zakończył się Olsztyn Green Festival. W piątej edycji muzycznego święta nad jeziorem Ukiel wziął udział również UWM.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski po raz drugi włączył się w organizację Olsztyn Green Festival. To jeden z elementów promocji naszej uczelni.

- Środek lata, piękna sceneria, jezioro, zieleń, Green University na Green Festival. Jesteśmy jednym z partnerów w organizacji tego pięknego festiwalu. Bardzo się cieszymy z tego, że chyba jako jedyny Uniwersytet, który nie tylko wyznaje, ale też praktykuje idę Green University, możemy być partnerem Green Festival w naszym kochanym mieście - Olsztynie. Chcemy być obecni, szczególnie przy takich okazjach, ponieważ mamy w naszej ofercie kształcenia także bardzo dużo kierunków związanych z ekologią, przyrodą, z technologiami na rzecz ekologii. Tak więc z naszą ofertą edukacyjną dobrze wpisujemy się w Olsztyn Green Festival - wyjaśnia prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów UWM.

Olsztyn Green Festival cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Przyciąga wiele młodych osób, które przyjeżdżają do Olsztyna z całej Polski.

- Widziałem, że wszystkie bilety już są wyprzedane. Ludzie chętnie w tym wydarzeniu uczestniczą. Tym bardziej my jako Uniwersytet chcemy tutaj być i chcemy przedstawiać cząstkę siebie. Zachęcamy wszystkich młodych do tego, aby do nas przychodzili i u nas zaczynali studia. Uniwersytet jest nie tylko zielony, ale też przyjazny - podkreśla prof. Jerzy Przyborowski.

Jeszcze w tym roku możesz zostać studentem UWM

Olsztyn Green Festival odbył się w dniach 17-18 sierpnia, czyli tuż przed rozpoczynającą się rekrutacją wrześniową. Już 7 września ponownie zostanie uruchomiony system internetowej rejestracji kandydatów.

- Mamy środek lata, a więc zakończyliśmy już rekrutację lipcową, a we wrześniu rozpoczynamy dodatkowy nabór. Co prawda 91% limitu już jest zajęte, ale zostaje jeszcze 9% miejsc. Zapraszamy serdecznie - potwierdza prof. Jerzy Przyborowski.

- Mamy jeszcze trochę miejsc na różnych kierunkach i dzisiaj będziemy o tym opowiadać: jakie miejsca zostały, ile mamy wolnych miejsc, na jakich kierunkach, co trzeba zrobić i kiedy, żeby na te studia się dostać - mówi Paweł Łojewski, kierownik Biura ds. Studenckich.

Biuro ds. Studenckich zaprasza uczestników festiwalu także do wspólnej gry w Monopoly w wersji o UWM.

- Przygotowaliśmy dużą planszę, na której pionkami są osoby grające w tę grę. Dla najlepszych przygotowaliśmy upominki. Zapraszamy do wspólnych rozgrywek - dodaje Paweł Łojewski.

Na scenach Olsztyn Green Festivalu 2018 wystąpiły także agendy działające w Akademickim Centrum Kultury UWM. Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" zaprezentował program ludowy przeplatany akcentami patriotycznymi, a młodzi artyści z teatru Kloszart zaprosili widzów do udziału w improwizacji teatralnej. Natomiast z Yacht Klubem UWM i Mistrzami Polski w klasie DZ, Akademickim Klubem Żeglarskim "Szkwał", można było popływać na jeziorze Ukiel.

Promocja UWM nie tylko w regionie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski coraz częściej wychodzi poza mury uczelni. Prezentował się w Kętrzynie, teraz na Olsztyn Green Festival, a w planach ma wyjazd do Kaliningradu.

- To są takie dodatkowe bardzo duże imprezy promocyjne. Oprócz tego, jako Biuro ds. Studenckich wyjeżdżamy na spotkania targowe z młodzieżą. Te wyjazdy są przeważnie na wiosnę. Odwiedzamy duże miasta, tj. Warszawa, Poznań, Łódź, Gdańsk, Toruń, ale pojawiamy się także w mniejszych ośrodkach - Ostrołęka, Łomża, Grudziądz. Jesteśmy widoczni nie tylko w naszym regionie, nie tylko w Olsztynie, ale także w całym województwie i kraju. Chcemy przybliżać ofertę kształcenia Uniwersytetu kandydatom. Po to między innymi jesteśmy dzisiaj na Olsztyn Green Festival - mówi Paweł Łojewski.

- Budujemy naszą markę w kraju i na świecie, ale Uniwersytet ma misję do spełnienia tu na miejscu, w regionie, w województwie warmińsko-mazurskim. Co jeszcze planujemy? Prowadzimy rozmowy z burmistrzami innych miast, m.in.: Iławy i Nidzicy. Chcielibyśmy pójść śladem naszych doświadczeń z Kętrzyna i zaprezentować nie tylko ofertę dydaktyczną, ale również potencjał naszego Uniwersytetu. Dzisiaj życzę wszystkim udanej zabawy na tym pięknym zielonym festiwalu - podsumowuje prof. Jerzy Przyborowski.

Podczas tegorocznej edycji Olsztyn Green Festival wystąpią m.in.: Bisz/Radex, Bitamina, Brodka, Coma, Dawid Podsiadło, Grubson, Arkadiusz Jakubik, Kortez, Król, L.U.C., Natalia Nykiel, New People, niXes, Otsochodzi, Pola Rise, Ralph Kamiński, Rosalie, Varius Manx oraz projekt Albo inaczej 2, którego gośćmi na olsztyńskiej scenie będą: Grammatik, Ten Typ Mes, Monika Borzym, Justyna Święs i Ralph Kamiński.

syla

Green University to autorska koncepcja rozwoju uczelni przygotowana przez prof. Ryszarda Góreckiego, rektora UWM. Zakłada z jednej strony maksymalne wykorzystanie potencjału naukowego Uniwersytetu do jego rozwoju przy jednoczesnym zachowaniu wymogów ochrony środowiska naturalnego. Green University zmienia m.in. podejście do programu kształcenia studentów. Uczelnia chce kształcić ich tak, aby umieli budować urządzenia wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych i urządzenia oszczędnie ją zużywające. Urządzenia takie wykorzystane są także w kampusie. Zmniejszają zużycie energii i umożliwiają obniżkę kosztów jego utrzymania.