Dzień z ekonomią, czyli świętowanie z głową

Jeszcze dwa lata temu to było święto i tylko święto. Ale WNE nie byłby Wydziałem Nauk Ekonomicznych, gdyby do swego święta nie podchodził ekonomicznie.

Ekonomicznie, czyli jak? Czyli myśląc o przyszłości i o rozwoju. Pod względem liczby studentów jest to 3. wydział na UWM (po prawie i naukach społecznych). Po to, aby ten stan się nie zmienił, wydział zmienił formułę swego święta. Już nie jest to sama zabawa, lecz promocja z elementami zabawy. I taki był ostatni Dzień z Ekonomią na WNE ( 19.04.), czyli dawny dzień wydziału.

Dlatego też oprócz studentów wzięli w nim udział uczniowie z 3 zaprzyjaźnionych szkół olsztyńskich: z LO 1 i LO 2 oraz z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych. W sumie było ich ok. 300.

- Chcemy im pokazać nasz wydział i możliwości, które daje, ale nie poprzez zwiedzanie i pokazy tylko poprzez możliwość udziału w ciekawych i przydatnych dla młodych ludzi warsztatach i prelekcjach. Zaprosiliśmy do ich przedstawiania nie tylko naszych pracowników, ale także pracowników firm i instytucji, z którymi od dawna współpracujemy - wyjaśnia dr Mariola Grzybowska –Brzezińska, prodziekan WNE ds. - ds. toku studiów.

Tematyka prelekcji i warsztatów była rzeczywiście atrakcyjna, np.: biznes sportowy, cyberpraca = cyberpieniadze, absolwenci na rynku pracy, efektywna praca w zespole czy jak przemawiać bez stresu. Prowadzili je menadżerowie, trenerzy i doradczy z: ZUS, banku Citi Handlowy, Związku Piłki Nożnej, a nawet z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Wszystkie sale, w których się odbywały były wypełnione do ostatniego miejsca.

Dr Marek Prawda – dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce podczas spotkania ze studentami i pracownikami wydziału poruszył takie kwestii, jak: budżet na lata 2020-2026, obecne wyzwania Unii Europejskiej (Brexit oraz ostatnie wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych Ameryki), pozycja Polski w ugrupowaniu, jak uniknąć Europy wielu prędkości i jak dzisiaj opowiadać o Unii Europejskiej.  Moderatorem tego spotkania była Paulina Pukin, prezes KN Ekonomia Międzynarodowa. Wizyta dr Prawdy na UWM zakończyła się spotkaniem z prof. Jerzym Przyborowskim, prorektorem ds. kształcenia i studentów. Podczas spotkania, w którym uczestniczył również prof. dr hab. Roman Kisiel, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, podjęto inicjatywę o nawiązaniu współpracy pomiędzy przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce a Uniwersytetem.

Pełno ludzi kręciło się także w holu. Stało tu kilka stoisk, m.in. informujące o Unii Europejskiej i banku Citi Handlowego. O co uczestnicy Dnia z ekonomią pytali ich obsługę? W pierwszym - o wyjazdy do pracy i o możliwości, które daje program Erasmus +.

- A mnie pytali najczęściej o letnie praktyki i możliwości rozwoju pracowniczego – wyjaśnia Monika Skierska, ambasadorka Citi Handlowego na UWM.

W takcie dnia władze wydziału wręczyły dyplomy wyróżniającym się studentom, w tym - Piotrowi Tyskiemu, który w ogólnopolskim konkursie ekonomicznym „Karierosfera” zajął 2. miejsce w dziedzinie business intelligence.

Dzień z ekonomią na WNE nie był jednak zupełnie pozbawiony elementów świątecznych. Jak zwykle na pojedynek szachowy wyzywał chętnych dr Waldemar Kozłowski z Katedry Ekonomiki Przestrzennej i Środowiskowej. Zwycięstwo z nim oznaczało zwolnienie z egzaminu. Niestety i tym razem żaden student go nie pokonał. Bezsilni okazali się także przedstawiciele Wydziału Humanistycznego, którzy starli się z nim na planszy.

Na uniwersyteckim „Orliku” spotkały się drużyny futbolowe: kobiece i męskie pracowników wydziału i studentów. W kadrze wydziałowej zagrała sama prodziekan Mariola Grzybowska-Brzezińska. Pracownice uległy jednak studentkom 4:5, ale panowie studentów pokonali 6:4. Wieczorem ekonomiści bawili się w klubie „Antałek”.

lek