Artystyczna Rezerwa Twórcza pokazała swoje prace

jedna z prac
Obrazy, rzeźby, tkactwo, haft krzyżykowy i wiele innych prac po raz kolejny ozdobiły hol Biblioteki Uniwersyteckiej. A to za sprawą Artystycznej Rezerwy Twórczej, która już po raz 9. zorganizowała wystawę.

Wystawa prac artystów nieprofesjonalnych związanych z UWM na stałe zagościła w kalendarzu uniwersyteckich wydarzeń kulturalnych. IX wernisaż A*R*T, czyli Artystycznej Rezerwy Twórczej odbył się 15 października w galerii wystawienniczej Biblioteki Uniwersyteckiej (I piętro).

Od pierwszej wystawy, która odbyła się już w 2011 roku, myślą przewodnią była i jest prezentacja dorobku artystycznego pracowników oraz emerytów UWM. Forma i technika prac jest dowolna: obrazy olejne, akwarele, rysunek, grafika, malowanie na szkle, rzeźba, ceramika, haft (malowanie igłą), tkactwo, metaloplastyka itp.

- Z roku na rok te prace są coraz bardziej wyszukane. Wystawiło się ponad 30 osób, mamy też nowych członków, co nas bardzo cieszy- mówi prof. Antoni Jarczyk z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt, przewodniczący grupy A*R*T.  - Prezentuję dzisiaj ratusz ornecki w nocy i za dnia. To pokłosie naszego wyjazdu wakacyjnego do Ornety. Znaleźliśmy tam wiele nowych inspiracji. Zrobiłem też reliefy na blasze miedzianej. Tryptyk ten ukazuje różne formy miłości - od pierwszego spotkania, miłosnego uniesienia, po pierwsze nieporozumienia, które też się zdarzają i trzeba z nich jakoś wybrnąć. Dodałem też akcent polityczny. W gablocie widnieją haki, czyli instrument politycznych konkurentów. W ten sposób chcę wyrazić, co mi się nie podoba - podkreśla prof. Antoni Jarczyk.

Prof. Stanisław Czachorowski z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska, kurator wystawy prezentował malarstwo na szkle. Wykorzystał do tego stare butelki i słoiki.

- Rozbitek na samotnej wyspie, jeśli chce przekazać informację, wkłada list do butelki i rzuca do wody. Może ta butelka do kogoś dotrze? To jest takie wołanie o ratunek. W tym przypadku jest to wołanie o ratunek dla Ziemi i dla nas, apel o ograniczenie zużywania surowców, ograniczenie liczby odpadów. Maluję po to, żeby te butelki nie trafiły na śmietnik. Są powtórnie wykorzystane, obdarowuję nimi różnych ludzi. Na butelkach widnieją różne gatunki roślin, grzybów i zwierząt występujących u nas. To też prośba o ratunek dla różnorodności biologicznej, bo te gatunki również są zagrożenie - wyjaśnia prof. Stanisław Czachorowski.

Iwona Mirowska-Ibron jest absolwentką rybactwa śródlądowego ART. W wystawie udział wzięła po raz pierwszy. Namówiła ją koleżanka.

- Uczyłam się tkactwa u pani Barbara Hulanickiej. To osoba znana na terenie naszego  województwa. Tkam dla własnej przyjemności, a część prac rozdaję znajomym. Prezentuję dzisiaj dywaniki lub też bieżniki - w zależności od tego, kto co chce z tym zrobić. Są one tkane ręcznie na krośnie, głównie z wełny i z akrylu, czasami z bawełny.  Jeden dywanik tkam ok. tygodnia, czasami dłużej. To też zależy od jego wielkości, a także trudności wzoru. Z przyjemnością wezmę udział w kolejnych wystawach, uczyłam się również techniki gobelinu, więc zobaczymy, co zaprezentuję za rok - zastanawia się Iwona Mirowska-Ibron.

Maria Bentkowska zaprezentowała cztery obrazy. Dwa z nich nawiązują do jej wcześniejszych cykli: "Muszelki" i "Barwy morza". Kolejne dwa to kopie Augusta Renoira "Tańce na wsi", artysty, którego 100-lecie śmierci przypada w tym roku.

- Jesteśmy zachwyceni, że możemy pokazać nasze prace. Wystawa jest bardzo okazała, można podziwiać różne kompozycje, techniki, style. Jestem bardzo wdzięczna organizatorom - mówi Maria Bentkowska.

Przyszły rok będzie wyjątkowy dla Grupy A*R*T, która świętować będzie 10-lecie działalności.

- Zastanawiamy się jeszcze nad formą przyszłorocznej wystawy. Na pewno będzie to tematem naszych kolejnych spotkań- dodaje prof. Antoni Jarczyk.

Po zakończeniu wystawy staraniem komitetu organizacyjnego zostanie wydany album zawierający wybrane prace każdego z uczestników wystawy wraz z krótką notką o intencji autora w tworzeniu prac oraz opis dorobku twórczego za ostatni rok.

Wystawę będzie można oglądać do 20 grudnia.

Honorowy Patronat nad wystawą objął prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

syla

Uczestnicy wernisażu: Anna Bednarska, Ewa Bednarska, Maria Bentkowska, Anna Bień, Eryka Białłowicz, Janusz Bieńkowski, Marta Bulik, Barbara Chodań, Stanisław Czachorowski, Dorota Czaplicka, Danuta Domska, Teresa Dziedzic, Stanisława Krystyna Grabka, Marek Hasso-Agopsowicz, Czesława Jabłonowska, Antoni Jarczyk, Bożenna Koper, Teresa Kosman, Barbara Kuczmarska, Andrzej Lubecki, Natalia Machałek, Marian Michałowski, Irena Olszewska, Michał Ostrowski, Tadeusz Rawa, Anna Spodniewska, Elżbieta Szafranko, Anna Szepielska-Sell, Elżbieta Walichnowska, Feliks Walichnowski.

Nowi członkowie oraz goście: Magdalena Dudzik, Adam Łyszkowicz, Iwona Mirowska-Ibron, Monika Biryło oraz Dariusz Brzóska.